Všichni maturanti z anglického jazyka v tuto chvíli netrpělivě čekají na výsledky své písemné práce maturity z angličtiny a věří nejen ve svůj úspěch, úspěch přejí i všem kolegům maturantům z AJ.
Na základě stovek dotazů na našem webu a facebookové stránce maturity z angličtiny jsme pro Vás vypracovali seznam nejčastějších možných chyb, které se mohly objevit ve vypracováních písemné práce z anglického jazyka v jarním termínu 2013. Budete si tedy ve Vašem čekání na výsledky zase o něco jistější v tom, co můžete opravdu očekávat.
Ve čtvrtek jsme ihned po zveřejnění zadání publikovali vzorové vypracování písemné práce z angličtiny 2013, které by u písemné části maturity z AJ obstálo na jedničku a vysvětlili jsme proč tím, že jsme náš vzor vypracování ohodnotily vůči kritériím hodnocení.
Jaké nejčastější chyby se tedy mohou objevit a jaký dopad mohou mít na Váš úspěch či úspěch u písemné práce státní maturity z angličtiny?
Jaké chyby jste mohli udělat v obou částech písemné části maturity z AJ a jak se to může projevit v hodnocení?
NEJČASTĚJŠÍ MOŽNÉ CHYBY V OBOU ČÁSTECH PÍSEMNÉ ČÁSTI MATURITY Z AJ 2013:
- Nedodrželi jste charakteristiku textu – místo e-mailu kamarádovi jste psali např. článek do novin, nebo místo sdělení o prodeji jste psali např. pozvánku do kina. Toto je chyba, která vede k nesplnění charakteristiky a je hodnocena 0 body (část práce se dále nehodnotí)
- Oba texty jsou svojí povahou neformální a vy jste psali jeden nebo oba texty formálně. Tato chyba je pro hodnocení spíše méně významnou.
- Napsali jste delší nebo kratší text. Záleží na tom, o kolik kratší, a o kolik delší. Pokud jste napsali kratší text jen o jeden interval (1 interval = 30 slov v delší části písemné práce a 10 slov v kratší části písemné práce), můžete i nemusíte o body v hodnocení přijít, záleží na dalších kladných či záporných aspektech Vaší práce (rozpracování bodů zadání, úroveň slovní zásoby, gramatiky aj.). Pokud jste napsali práci o více než dva intervaly kratší, nebo delší, zde již o body přijdete a pokud jste napsali práci kratší nebo delší o 3 a více intervalů, přijdete ještě o více bodů. To by bylo hrubé nesplnění rozsahu práce.
- Obě zadání první i druhé části písemné práce obsahovali čtyři body zadání a vy jste některé zapomněli zmínit. To je samozřejmě významné nesplnění zadání. Záleží na tom, kolik ze čtyř jste zmínili a kolik ne a záleží také na tom, jak jste zmíněné body rozpracovali.
- Některé body zadání jste nerozpracovali (měli jste např. napsat alespoň tři informace o brigádě a vy jste pouze zmínili, že jste na brigádě byli). Jedná se o významné nesplnění zadání a opět záleží na tom, do jaké míry jste body zadání vhodně a účelně rozpracovali, nebo nerozpracovali.
- Některé části Vašeho textu jsou napsány tak špatně, že jim čtenář textu nerozumí. To je samozřejmě významná chyba, která jistě mnoho vypoví o jazykové úrovni angličtiny pisatele. Opět záleží na tom, kolik takových míst v práci je a jak významně to ovlivní splnění nebo nesplnění zadání. Za chyby, díky kterým nevíme, co autor mínil, se navíc často strhávají i body za slovní zásobu a gramatiku.
- Psali jste trochu o něčem jiném nebo jste se v nějakých místech práce příliš vykecávali 🙂 mimo body zadání. To je samozřejmě chyba a můžete přijít o body hodnocení za psaní irelevantních (nepodstatných) nebo nadbytečných informací. Měl-li pisatel např. uvést tři informace o brigádě a on napsal informací deset, jedná se o nadbytečné informace. Opět záleží na tom, kolik se takových míst v práci nachází a jak to např. ovlivní splnění ostatních bodů zadání nebo délku textu apod.
- Psali jste body zadání na přeskáčku, ne tak, jak jdou za sebou. Body jsou za sebou vždy seřazeny logicky. Dodrží-li tedy maturant souslednost těchto bodů, i jeho text je ve finální fázi logický. Je-li však pisatel schopen body zadání zpracovat i v jiném pořadí a zachová při tom logiku svého textu, vše je v pořádku.
Pojďme si nejprve rozebrat první, delší část maturitní písemky, ve které se psal neformální e-mail kamarádovi a podívat se na nejčastější možné chyby:
ČTĚTE TAKÉ: Jak skvěle zvládnout maturitní poslech z AJ?
NEJČASTĚJŠÍ MOŽNÉ CHYBY V PRVNÍ ČÁSTI PÍSEMNÉ PRÁCE:
- Přestože to v zadání nebylo, napsali jste k e-mailu e-mailovou adresu příjemce, předmět e-mailu a vaší e-mailovou adresu. To nijak nevadí, stejně jako nevadí, když jste tam tyto informace nenapsali 🙂
- Zapomněli jste na odstavce. To je u této části chybou a přijdete o body za vhodnou grafickou úpravu textu.
- Zapomněli jste napsat oslovení, rozloučení nebo Váš podpis. To je chyba, za kterou se strhávají body. Záleží na tom, kolik těchto formálních náležitostí jste zapomněli uvést. E-mail je v podstatě elektronický dopis, ve kterém by tyto tři základní části měly být vždy, i v situaci, kdy píšeme kamarádovi, tedy neformálně.
- Přehlédli jste, že máte psát dopis Brianovi, a psali jste dopis někomu jinému. Všechno ostatní jste však dodrželi. Je to chyba za plnění zadání, ale není to chyba na propadnutí. Opět záleží na tom, jak jste splnili další části zadání.
- Měli jste psát o tom, že jste na brigádě a popsat ji – psali jste avšak tom, že už jste tam byli. To je samozřejmě chyba. Autor zadání očekává v tomto bodu např. přítomný čas průběhový, předpřítomný čas aj. jazykové prostředky a tím, že píšete v minulosti, tyto očekávání nenaplňujete a přicházíte o body za zadání a šíři gramatiky (neukážete, že umíte/neumíte např. zmíněný gramatický čas). Na propadnutí to však opět není, záleží na dalších aspektech Vaší práce.
- Místo správného slovíčka “part-time job” nebo “job” nebo jiné anglické slovo vhodné pro vyjádření českého slova “brigáda” jste užili slovo “brigade” – což v angličtině znamená “výjezdová jednotka”. Je to významná chyba ve slovní zásobě, za kterou přijdete o body za porozumění textu – kdyby totiž četl takový text rodilý mluvčí, byl by vskutku zaražen. Pokud je však z dalšího textu patrné, že píšete o opravdové “české” brigádě”, tedy o práci v zahraničí, chyba na propadnutí to není.
A jaké chyby jste mohli napáchat v druhé části písemné práce? Z vašich dotazů jsme vybrali následující:
NEJČASTĚJŠÍ MOŽNÉ CHYBY V DRUHÉ, KRATŠÍ ČÁSTI PÍSEMNÉ PRÁCE 2013:
- Nenapsali jste nadpis. V této části písemné práce toto za chybu považováno není. Sdělení může být jedním souvislým textem. Musí v něm být však obsaženy všechny čtyři body zadání a některé je třeba vhodně rozpracovat, např. informace o věci, kterou chcete prodat, důvod, proč věc prodáváte atd.
- Psali jste sdělení do odstavců. To chybou není, pokud jsou všechny body zadání zmíněny a vhodně rozpracovány
- Napsali jste v textu oslovení nebo rozloučení nebo podpis. Pro neformální sdělení na Facebooku to může i nemusí být vhodné. O body za uvedení těchto údajů nepřijdete, slova z těchto bodů se však zahrnují do počítání slov.
Z Vašich častých dotazů jsme vyprali ty úplně nejčastější, doufáme, že vám tento článek pomůže zjistit, na čem jste – během čekání na výsledky, které se, a to vám od srdce přejeme, dozvíte co nejdříve, avšak nejdéle do doby, kdy proběhne Vaše maturitní ústní zkouška z angličtiny a vy se dozvíte, jak jste celkově u maturity z angličtiny obstáli. Přejeme mnoho úspěchů 🙂